Årets AgendaAperitivo samlade fullt hus – igen

Panelen. Marcus Rantala talar i mikrofon.

Det var fullsatt på Bar & Bistro Gillet då Agenda ordnade sin populära ekonomidiskussion, för tredje hösten i rad.

– Detta är en återkommande höjdpunkt i den annars så mörka hösten, konstaterade kvällens moderator Marcus Rantala.

Temat för årets diskussion låg på hur Finland ska få igång ekonomin, med särskild fokus på investeringar, aktivering av sparpengar samt hur höja konsumenternas förtroende att börja sätt sprätt på pengarna igen.

Årets panel bestod av:

Panelen. Tiina Laisi-Puheloinen talar i mikrofon.
Carl Pettersson, Tiina Laisi-Puheloinen, Marcus Rantala och Alexander Bargum.

Carl Petterson, VD på Elo och har enligt egna ord ”snurrat” på i finansbranschen de senaste 15+-åren i olika uppgifter på OP, Aktia, Veritas och nu vid Elo sen 2021. Dessutom en hejare på dragspel.

Tiina Laisi-Puheloinen, verkställande direktör för FiBAN, Finlands affärsängelnätverk, samt styrelseledamot i olika företag och aktiv reservist. Hon har en lång och mångsidig erfarenhet av ledarskap inom både startupföretag och stora bolag. Tiina har en bakgrund inom Försvarsmakten, där hon arbetade i olika uppgifter och tjänstgjorde som fredsbevarare i en Natoledd operation i Kosovo. Hon är också den första kvinnan som har befordrats till major i reserven utan att ha gått Kadettskolan. 

Alexander Bargum, familjeföretagare i fjärde generationen och arbetande styrelseordförande för Algol-koncernen. Därutöver innehar han en rad förtroendeuppdrag inom näringslivsorganisationer, stiftelser och andra allmännyttiga samfund.